Ból zgłasza wiele osób z SM, a znaczna część z nich twierdzi, że jest on dla nich najgorszym objawem stwardnienia rozsianego!

Może być następstwem zmian demielinizacyjnych i uszkodzeń w układzie nerwowym towarzyszącym chorobie, ale też skutkiem innych objawów SM, np. sztywności mięśni.

Ból jest niewidocznym objawem stwardnienia rozsianego. Odczuwanie bólu to rzecz bardzo subiektywna. Tylko osoby z SM wiedzą tak naprawdę, jak się czują i często ciężko im swój ból opisać. Ból m a silną komponentę emocjonalną – to przykre odczucie, wpływające na nastrój, wywołujące stres i wiążące się z wieloma negatywnymi emocjami – lękiem, złością, poczuciem bezradności.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją pt. „Ból w stwardnieniu rozsianym”. Znajdziecie w niej opis rodzajów bólu występujących w SM, wpływu bólu na codzienne funkcjonowanie i możliwości zaradczych.
Publikacja do pobrania w PDF (pozycja 31) pod linkiem https://ptsr.org.pl/przydatne_informacje,wydawnictwa_ptsr,108.asp?fbclid=IwAR31KsFOk1_0RkuwDHMwYHOwRardI892I_OiTelmUONrhoQxcCss3MmPHrI

tutaj lista pięciu ostatnio opublikowanych wiadomości
tutaj lista pięciu najczęściej czytanych wiadomości
Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku